SharpNote - pierwszy krok

18 Marca 2016

Ponieważ bardzo ciężko pisać kod ,,na sucho”, postanowiłem rozpocząć tworzenie pierwszej aplikacji. W trakcie jej pisania wyjdą na jaw prawie wszystkie elementy mojego projektu, które muszą być zdefiniowane i po części zaimplementowane. Dodatkowo będę mógł odpalić mój Runtime bez wyjątków mówiących, że czegoś mi brakuje.

Nazwa SharpNote

Zacznę od wytłumaczenia nazwy, która jest dość oczywista, ale co tam. Sharp- pochodzi z nazwy systemu SharpOffice, gdzie pojawiło się z faktu, że piszę to w C#. A -Note → notatnik, przy czym jest to lekka referencja do OneNote’a, którego używam.

Do czego będzie służyć?

Przede wszystkim do robienia notatek. Jeszcze nie wiem na ile mi się uda to zrobić, ale chcę również zaimplementować checkboxy, żeby można było robić listy zadań. No i co ważne, aby skupić się na treści a nie na wyglądzie, notatki nie będą miały formatowania w postaci multi-czcionek. Będą wspierane pogrubienie, kursywa, przekreślenie, natomiast czcionkę będzie się ustalało globalnie (tak jak w notepad.exe).

Dodatkowo, będę chciał wprowadzić tryb ,,Code”, w którym będziemy pracowali nad plikami w formie czysto tekstowej, a z boku będziemy mieli numerowanie linii i możliwość kolorowania składni.

Formaty plików

Tak jak napisałem, tryb ,,Code” będzie obsługiwał dowolne pliki tekstowe, natomiast tryb ,,Note” będzie pracował na plikach w formacie Markdown, tylko lekko okrojonym (bez interpretacji HTML).