git gui - Arch Linux

1 Maja 2016

Moja ,,stacja robocza” składa się z dwóch laptopów - jednym z Windows 7 i drugim z linuxem Manjaro. Po co mi dwa systemy? Pierwszy powód - lubię linux, nawet bardzo, ale są aplikacje, których na nim nie uruchomię (Visual Studio, Adobe After Effects, etc.). Drugi powód - bardzo lubię ideę aplikacji cross-platformowych i ze względu, że sam próbuję taką napisać, potrzebuję dwóch środowisk do testowania.

Ale nie o tym chciałem napisać. Moim ulubionym systemem kontroli wersji jest GIT, więc instaluję go na każdym swoim komputerze. Jestem również wyznawcą korzystania z gita z linii poleceń, bo często jest to szybsze i przyjemniejsze niż jakiekolwiek gui. Jedyną płaszczyzną kiedy uruchamiam aplikację niekonsolową jest historia, czyli gitk. Nie mam nic przeciwko git log / git show, ale gui jest ciut czytelniejsze.

Piszę ten post z jednej prostej przyczyny: zainstalowałem git, wpisuję gitk i otrzymuję

$ gitk
/usr/bin/gitk: linia 3: exec: wish: nie znaleziono

No to zacząłem szukać. Pacman nie posiada pakietu wish, więc nie tędy droga. Korzystam z DuckDuckGo jako głównej wyszukiwarki i o ile czasem ją uwielbiam, to czasem naprawdę nie da się znaleźć tego co trzeba. Tak czy inaczej trafiłem na japońską stronę wiki Archa i po przepuszczeniu jej przez Google Translator uzyskałem odpowiedź

If you want to use Git built-in graphical user interface (for example gitk or git gui), you need to install the tk package, or else you will encounter a cryptic error message:
/usr/bin/gitk: line 3: exec: wish: not found

A więc odpaliłem

$ sudo pacman -S tk

i wszystko działa!

P.S. gdybym do wyszukiwania używał Google’a to znalazłbym odpowiedź o wiele szybciej.