MVVM - o prezentacji

9 Lipca 2016

Zaczęły się wakacje i musiałem na razie przerwać spotkania Grupy .NET. Ale nie chciałem całkowicie usypiać grupy, więc postanowiłem nagrać dla nich prezentację o wzorcu Model View ViewModel, ponieważ zaczęliśmy pod koniec semestru robić projekt oparty o Windows Presentation Foundation, a tam MVVM świetnie pasuje.

Zacząłem od zrobienia prezentacji, takiej jaką bym wyświetlał mówiąc do nich na żywo. Ostatnio odszedłem od PowerPointa do reveal.js, ponieważ do jego działania potrzebuję tylko przeglądarki internetowej, dzięki czemu nie muszę się martwić tymi wszystkimi rzeczami, które mogą nie działać z Officem/Open Officem.

Potem nagrałem demo do prezentacji, które bardzo prosto demonstruje podział na model, widok i model widoku. Wykorzystałem tu bardzo fajną funkcję Visual Studio - przeciągając kawałek kodu do Toolboxa tworzymy podręczny snippet. Można nadać mu nazwę i podczas prezentacji nie ma potrzeby na wpisywanie dużej ilości kodu. Do nagrywania ekranu posłużyłem się programem Flashback Express. Swego czasu przetestowałem wiele narzędzi do nagrywania screencastów i to jest jednym z lepszych.

Na koniec nagrałem siebie prezentującego. Udało się całkiem nieźle, wszystko w jednym ujęciu, więc nie było łatwo. Jeden mankament, moja kamera była nastawiona na najgorszą możliwą jakość ☹

Moim wzorem są prezentacje z Channel 9. I muszę powiedzieć, że jak na brak zaplecza i wieloletniego doświadczenia w robieniu takich rzeczy, wyszło nie najgorzej.

Slajdy: http://manio143.github.io/presentations/mvvm.html
Demo: https://github.com/manio143/presentation-MVVM/