Nagrywanie prezentacji i streamów

10 Kwietnia 2018

Jakiś czas temu miałem rozkminę jak zrobić fajny streaming meczu Quidditcha, żeby na obraz z kamery nałożyć aktualne wyniki, kartki, itp. Z pomocą przyszło OBS Studio. Ale można je również użyć do nagrania wykładanej prezentacji!

Do mojej prezentacji o Bezpieczeństwie aplikacji webowych użyłem OBS, aby połączyć obraz z rzutnika (prezentację), obraz z mojego telefonu (użytego jako kamery z aplikacją CamOnLive) i logo WDI. Całość nagrywała się na żywo, co oznaczało że nie będę musiał poświęcać później dużej ilości czasu na synchronizację i łączenie video. Jedyną wadą było lekkie opóźnienie ze strony telefonu.

Więc jak ten obraz z telefonu ściągałem? Aplikacja pozwala na streaming po WiFi. Mój laptop stanowił podczas prezentacji Acces Point, ale z zewnętrznym routerem działa to nawet lepiej.

OBS ma moduł wyświetlania zawartości strony internetowej. Na linuxie trzeba go doinstalować z Linux Browser

mkdir -p $HOME/.config/obs-studio/plugins
tar xfvz linuxbrowser0.3.1-obs20.0.1-64bit.tgz -C $HOME/.config/obs-studio/plugins/

Gdzie plik linuxbrowser*.tgz pobraliśmy ze strony Releases z linku powyżej.

Można ten moduł również wykorzystać do tworzenia customowych nakładek. Na przykład wyniki meczu, o których wspomniałem wcześniej. Dzięki temu że jest to zwykła strona internetowa renderowana do wideo to możemy zrobić animacje w JavaScriptcie i co kolwiek nam się podoba.