Dlaczego warto mieć bloga?

27 Listopada 2018

Są ludzie, którzy nie umieją pisać, inni się wstydzą, a jeszcze inni mówią, że nie mają czasu. Nie mniej jednak warto prowadzić bloga.

Jakby nie patrzeć, blog jest swego rodzaju formą artystycznego wyrazu. Pisanie książek jest cięższe, bo trzeba pisać o jednym temacie przez wiele stron, a na blogu wystarczy godzinka, żeby wyprodukować coś ciekawego.

Jeśli piszemy posty na temat naszych odkryć i doświadczeń, jest spora szansa, że będziemy mogli wykorzystać tę wiedzę w przyszłości. Ja już kilkukrotnie korzystałem z napisanych przez siebie postów rok temu, gdzie opisałem coś co znowu przyszło mi zrobić.

A skoro nam to pomaga, to być może też komuś innemu. Nie dość, że pomożemy komuś rozwiązać problem, to jeszcze budujemy pewną świadomość, wśród ludzi czytających nasze posty, że znamy się na rzeczy.

To nie jest kompletnie wirtualne. Jakiś czas temu dostałem maila, że ktoś miał problem z wykonaniem instrukcji z mojego blogposta, bo korzystał z nowej wersji systemu operacyjnego Ubuntu. Spędziłem wtedy dobre 2-3 godziny budując odpowiednie środowisko i szukając rozwiązania problemu, a następnie zaktualizowałem post o nowe informacje. Miałem straszną radochę, że ktoś uznał, że mogę mu pomóc.

Prowadząc bloga można także poznać innych blogerów z tej dziedziny tematycznej. Dzięki udziałom w różnych konkursach i wydarzeniach nasze nazwisko robi się bardziej rozpoznawalne w środowisku. Potem może sie zdarzyć, że zostaniemy zaproszeni aby przedstawić prezentację na jakiejś konferencji.

Mi sporo dało wzięcie udziału w konkursie Daj Się Poznać dwa lata temu.

A teraz biorę udział w kolejnym konkursie - Sharpeo #DevBlogChallenge - z okazji wydarzenia Fire Talk - Personal branding programisty, które odbędzie się 6 grudnia o 18:30 w HubHub w Warszawie.

Jeśli chciałbyś wesprzeć mojego bloga w tym konkursie, to możesz zagłosować na niego tutaj.

Podczas wydarzenia organizowanego przez Sharpeo, które możecie znaleźć na meetupie, będzie można łyknąć trochę inspiracji do blogowania i ogólnie budowania swojej marki online.

Podsumowanie

Czemu warto prowadzić bloga?

  1. Możliwość wyprodukowania czegoś ciekawego
  2. Zapisanie sobie instrukcji (wiedzy) na przyszłość
  3. Pomożemy komuś
  4. Możemy dostać walidację
  5. Można poznać ciekawych ludzi
  6. Można brać udział w konkursach