Jak stworzyć swój własny podcast?

26 Listopada 2019

Właśnie rozpocząłem nagrywać podcast „Po dobranocce z Marianem” i postanowiłem, że opiszę kroki jakie przedsięwziąłem aby tego dokonać. Ten post będzie rozszerzał to co napisałem dwa lata temu tworząc podcast Syreni Śpiew.

Tematyka podcastu

Pierwszym krokiem, zanim zaprosimy naszego pierwszego gościa (a może będziemy nagrywać w pojedynkę), będzie określenie tematyki, czy też celu, naszego podcastu. W moim przypadku cel ten zmienił się nieco od pierwotnego pomysłu, którym celowałem w tematy, na które moi znajomi mogliby nie chcieć się wypowiadać. Ostatecznie postanowiłem, że celem mojego podcastu jest wypromować moich znajomych. Dzięki temu gość ma powód, żeby pojawić się w podcaście, a dla odbiorców jest to szansa poznać ciekawych ludzi. Przy czym na razie moją grupą odbiorców są po prostu moi znajomi.

Potrzebny sprzęt

Prawda jest taka, że żeby nagrać podcast wystarczy mieć trochę wolnej pamięci w telefonie. Smartphony mają wystarczająco dobre mikrofony. Więc jeśli brak specjalnego mikrofonu cię powstrzymuje, to nie jest to dobra wymówka. Ja natomiast użyłem dyktafonu Zoom H1.

Postanowiłem jednak, że chcę również nagrywać wideo, żeby dodać element wizualny dla ludzi, którzy będą oglądać mój podcast na youtubie. Kupiłem używane GoPro, które nie ma limitu czasu nagrywania i mimo niewysokiej jakości obrazu spisuje się w porządku.

Zaproszenie gościa

Czas napisać wiadomość do znajomych i zapytać czy by nie chcieli wziąć udziału w rozmowie ze mną. Niektórzy nie będą mieli czasu, albo nie będą chcieli, no i trudno, ale znajdzie się ktoś chętny. Używam kalendarza, żeby panować nad tym kiedy mam jakieś plany i znaleźć wolny termin na rozmowę.

Nagranie

Stół, dwa krzesła, na stole mikrofon. Trochę wcześniej posprzątałem mieszkanie, ustawiłem światło i kamerę. Skoczyłem do sklepu po coś do przekąszenia dla mojego gościa. Chwilę pogadaliśmy przed włączeniem nagrywania, starając się utrzymać luźną atmosferę. Sprawdziłem, że dyktafon i kamera są włączone i rozpoczęliśmy rozmowę. Miałem przygotowane kilka tematów, ale starałem się też wyłapać jakieś pytania rozszerzające w trakcie rozmowy.

Potem nagrałem dodatkowo intro i outro. Na początku zapowiadam gościa, a na koniec muszę wspomnieć o tym, że użyłem muzyki na licencji CC-BY. Taką muzykę można znaleźć na Free Music Archive lub YouTube audio library.

Montaż

Ładuję audio do Audacity, żeby trochę je odszumić, skompresować i oczyścić z różnych artefaktów (np. poprzez equalizer). Następnie używam edytora wideo, żeby zsynchronizować audio z wideo, dodać intro, muzyczkę, outro i na końcu renderuję MOV (H.264 + WAV). Za pomocą ffmpega wyciągam z niego audio i konwertuję do MP3. W VLC edytuję metadane pliku MP3, dodaję thumbnail.

YouTube

Stworzyłem nowy kanał na YT pod mój podcast poprzez dodanie konta marki. Z pomocą siostry stworzyłem sobie logo do podcastu. Potem zuploadowałem wideo, dodałem ciekawy opis i tagi, zaplanowałem publikację i ustawiłem premierę. Dzięki temu mogę wrzucić link na social media i prawidłowe metadane zostaną pobrane, jeszcze zanim film będzie dostępny do obejrzenia.

RSS

Stworzyłem prostą stronę internetową opartą o Jekyll na GitHub Pages, która między innymi serwuje feed RSS. Pliki MP3 wgrywam na Blob Storage na Azurze i linkuję bezpośrednio do feedu. Szacowany koszt to 0.01€ na miesiąc, który będzie bardzo powoli wzrastał z liczbą odcinków. Dostęp do strony owinąłem w Cloudflare, gdzie zarządzam moją domeną. Na moim własnym serwerze mam zainstalowany system analityki Motomo i zbieram statystykę wejść na stronę.

iTunes

Z tego co wiem, to najlepszym sposobem, żeby twój podcast był znajdywalny w aplikacjach podcastowych, jest umieszczenie go w bibliotece iTunes. Trzeba założyć Apple ID, zainstalować aplikację iTunes (Windows/Mac), aktywować konto, wejść na stronę Podcast Connect i zarejestrować swój podcast (na podstawie jego feedu RSS). Zgłoszenie jest sprawdzane pod względem zgodności ze standardami platformy i może trochę potrwać.

Za tydzień wrzucę post o tym jak wygląda feed RSS podcastu.

Social media

Zostało nam już tylko wrzucić posty o naszym nowym podcaście. Ponieważ trochę czasu schodzi na napisanie fajnych postów, to polecam zarezerwować sobie czas podczas uploadowania odcinka na YT.


Nie chciałem wchodzić bardzo głęboko w detale każdego kroku, bo ten post czytało by się godzinami. Informacje odnośnie użycia ffmpega i eyeD3 do pracy z plikiem MP3 znajdziecie w moim poście o poprzednim podcaście. W internecie jest pełno tutoriali do Audacity i takich darmowych edytorów wideo jak Shotcut lub Olive. Jeśli nigdy nie tworzyłeś strony internetowej, to będziesz miał kilka problemów, ale istnieją poradniki jak postawić prosty blog na GitHubie. Co do hostowania audio, możesz skorzystać z portalu SoundCloud i w ogóle pominąć tworzenie swojej strony.

Jeśli myślisz o stworzeniu swojego podcastu i nie możesz sobie poradzić, wyślij mi maila a może będę w stanie pomóc :)