Nowy projekt: SharpOS

2 Lutego 2016

Wpadłem na genialny pomysł: weźmy Android, rozbierzmy go na części, wyrzućmy wszystko co związane z Javą i napiszmy nowe moduły oparte o .NET. Dopiero po chwili dotarło do mnie ile to pracy. Po pierwsze muszę zapoznać się z architekturą Androida, co, jak i dlaczego działa, zrozumieć jego kod źródłowy, a następnie zacząć reimplementować moduły aby spełniały moje oczekiwania.

Skąd ten pomysł? Obecnie jestem dumnym posiadaczem Lumii z systemem Windows Phone. Kilkukrotnie napotkałem ograniczenia narzucone na mnie zarówno w kwestiach konfiguracji telefonu, jak i podczas tworzenia aplikacji. Android dzięki byciu opartym o moduły zapewnia większą konfigurowalność. Ale jest oparty o Javę, która nie jest moim preferowanym językiem programowania.

Więc postanowiłem stworzyć własny system. Jednak, ponieważ to jest masa pracy, nie chcę zaczynać od zera. Android ma już gotowe jądro ze sterownikami do standardowych elementów telefonu i szkoda by było tego nie wykorzystać.

Co do nazwy, SharpOS to tymczasowa nazwa, wiem, że SharpOS istnieje wiki ale tamten projekt jest nieaktywny. Niedługo pewnie wrzucę kolejny post, o tym jak mi idzie analizowanie architektury Androida.