Oh My Zsh

6 Lutego 2017

Odkąd zaczęła się moja przygoda z Linuxem pracowałem w Bashu, czyli Bourne again shell, czyli powłoce. Powłoka to program, który uruchamia się w terminalu. Powłoki dostarczają funkcje skryptowe oraz poruszanie się po systemie. Przykładem powłok pod Windowsem są CMD.EXE i Powershell.

Niedawno jednak kolega namówił mnie żebym spróbował innej powłoki - Z shell, która wraz z dodatkiem Oh My Zsh oraz odpowiednią “skórką” wspomaga pracę i upiększa terminal.

Po zainstalowaniu zsh (z repozytorium systemu) i Oh My Zsh (z githuba), przejrzałem kilka “skórek” po czym wybrałem jedną o nazwie Agnoster. Używa on czcionek z Powerline wtyczki do Vima, która upiększa jego pasek stanu i rozszerza o dodatkowe informacje.

Następnie natrafiłem na AgnosterZak, który został stworzony w oparciu o Agnoster.

Jednak stwierdziłem, że żaden z tych dwóch mnie nie zadowala, więc postanowiłem się pobawić i zmodyfikować te dwie “skórki”, aby uzyskać coś co będzie dla mnie praktyczne. Po drodze namęczyłem się trochę, bo korzystając z różnych źródeł informacji dodałem do konfiguracji skrypt od powerline, który modyfikował moją pracę i przykrywał efekty. Ale jako, że jestem wcale inteligentny to udało mi się zrozumieć jak to wszystko działa.

Wynik wrzuciłem na githuba: agzakmd-zsh-theme

Poniżej screen jak to wygląda:

agzakmd preview </center>