e-Deklaracje na Linuxie

Mój blog ostatnio świeci pustkami, nie mam czasu na rozwijanie mojego projektu Mars-Buggy w ramach Daj Się Poznać, a dziś postanowiłem napisać instrukcję instalacji środowiska Adobe do złożenia zeznania podatkowego w systemie e-Deklaracji pod Linuxem.

Generalnie Adobe przestało oficjalnie wspierać Linuxa. A urząd nadal korzysta z tego rozwiązania, co nieco komplikuje życie szarym użytkownikom pingwinich systemów. Na szczęście ja jestem już wystarczająco zaawansowanym użytkownikiem, że sobie poradziłem.

Jeśli korzystasz z Arch Linux (lub jego pochodnych), masz szczęście, wystarczy zainstalować odpowiednią paczkę z AUR (e-deklaracje). Nie testowałem, ale z tego co widzę powinno działać.

Ja natomiast pracuję na Linux Mint, czyli distro oparte o Debian. Więc szukałem w internecie jak zainstalować Adobe Reader oraz Adobe Air pod Ubuntu (linki do AskUbuntu).

Generalnie wygląda to tak:

  1. Pobieramy paczki .deb dla Adobe Reader (x86) i Adobe Air (x86)/Adobe Air (x64)
  2. Instalujemy paczki za pomocą polecenia sudo dpkg -i *.deb. Jeśli instalujemy Adobe Reader na systemie x64 to musimy dodać parametr --force-architecture do polecenia dpkg
  3. (dla systemu x64) Doinstalowujemy brakujące biblioteki 32-bitowe do Adobe Readera sudo apt-get install libxml2:i386 lib32stdc++6
  4. Pobieramy aplikację AIR e-Deklaracji ze strony Ministerstwa Finansów
  5. Instalujemy ją /opt/Adobe\ AIR/Versions/1.0/Adobe\ AIR\ Application\ Installer $(pwd)/e-DeklaracjeDesktop.air (installer potrzebuje pełnej ścieżki do pliku)
  6. W instalatorze możemy poprosić o skrót na pulpicie i uruchomienie aplikacji

Voila!