Darmowe oprogramowanie do edycji wideo

28 Sierpnia 2017

Ciężko mi opisać ile czasu i wysiłku włożyłem w szukanie dobrego edytora wideo, za który nie muszę płacić ogromnych pieniędzy. Szczególnie problematyczne jest znalezienie rozwiązania działającego pod Linuxem. Mówię tu o nieliniowych edytorach, które pozwalają na przynajmniej semi-profesjonalne edytowanie filmów.

Ostatecznie udało mi się znaleźć trochę informacji o darmowych edytorach wideo, choć są one często “ukryte” (firmy się nie chwalą darmowymi wersjami). Poniżej prezentuję moje znaleziska.

1. Davinci Resolve

Firma Black Magic Design tworzy produkty o wysokiej jakości, których używają profesjonaliści z branży filmowej. Przede wszystkim Resolve jest znany jako narzędzie do obróbki kolorystycznej filmów, co robi niesamowicie dobrze. Ale program ma też więcej funkcji jak chociażby przycinanie, miksowanie i generalnie montaż filmów i audio.

Davinci Resolve

Działa na Windowsie, Macu i Linuxie.

A przynajmniej działa na pewnych dystrybucjach i sprzęcie, przy czym jedyna oficjalnie wspierana to CentOS. Na innych trzeba się nieco nagimnastykować (linkowanie bibliotek). Mi na Linux Mint, udało się uruchomić program raz, po czym wypluł mi trzy komunikaty, że brakuje mu działającego urządzenia OpenCL (mam dość niestandardową kartę graficzną) i od tamtej pory tylko rzuca segfaultem. Podobnie na Archu (choć tu doszedłem krok dalej, niepodoba mu się wersja CUDA’y do mojej karty graficznej). Generalnie żeby pracować z Davinci Resolve, trzeba mieć mocny sprzęt, dobrą kartę graficzną Nvidii z dużą ilością VRAMu.

Bardzo chciałbym pracować z tym oprogramowaniem, więc będę jescze kombinować. Jeśli chcesz spróbować go zainstalować pod Linuxem, to instalator należy pobrać z linku w nagłówku, a szczegóły znajdziesz na oficjalnym wątku na forum BMD.

2. HitFilm Express

Z tego co widziałem na YouTubie, jest to również potężny i dosyć wygodny edytor wideo. Nie ma jednak wersji na Linuxa. Jeśli słyszeliście o Film Riot (a jeśli nie to zobaczcie ich koniecznie), to zainteresuje was krótki film jaki wyedytowali za pomocą tego programu.

HitFilm Express

Działa na Windowsie i Macu.

Dodatkowo ta sama firma stworzyła zestaw wtyczek do wielu popularnych edytorów wideo, które mają ułatwić kolorowanie, efekty specjalne i efekty stylizacji wideo - Ignite Express.

3. Lightworks

Wspominałem już o nim w poście o moim podcaście. Jest to dosyć przyzwoity program do edycji wideo, na pewno zaspokoi proste potrzeby, a i z niektórymi bardziej zaawansowanymi też można sobie poradzić. Dla mnie jednak jest trochę nieintuicyjny (wcześniej pracowałem z Adobe Premiere Pro) i dlatego szukałem kolejnych rozwiązań.

Lightworks

Działa na Windowsie, Macu i Linuxie.

4. Avid Media Composer | First

Kolejna darmowa wersja poważnego edytora wideo. Jeśli mam być szczery to jest trochę brzydki jak na mój gust, ale niektórym to nie przeszkadza 😁 W stosunku do pełnej wersji jest sporo ograniczeń, ale w dużym stopniu nie uniemożliwiają pracy z tym programem.

Media Composer | First

Działa na Windowsie i Macu.

5. kdenlive

Początkowo edytor napisany pod Linux pod KDE doczekał się również portu na Windows. Z tego co widzę to prezentuje się dość dobrze. Mimo iż nie jest to profesjonalne oprogramowanie, to na pewno da się w nim zrobić dość dużo.

kdenlive

6. Shotcut

Dosyć nowy projekt, który zapowiada się bardzo fajnie. Obecna wersja pozwala już na dość sporo.

Shotcut

Działa na Windowsie, Macu i Linuxie.

7. Pitivi

Nieco podobny do dwóch poprzednich, Pitivi wygląda na dobry program do edycji wideo. Nie miałem jeszcze możliwości go przetestować, bo proces instalacji na Arch Linuxie ma jakieś braki (zależność się nie kompiluje). Już niedługo będzie miał wydanie wersji 1.0.

Pitivi

Działa na Linuxie.

Podsumowanie

To tyle jeśli chodzi o w miarę dobre, darmowe programy do edycji wideo, jakie udało mi się znaleźć. Jeśli w przyszłości natknę się na kolejne to dodam je do tej listy. Mam nadzieję, że SEO zrobi swoje i ludzie będą w stanie dokopać się do tego posta, bo obecnie jest bardzo dużo artykułów sprzed kilku lat, które niekoniecznie przedstawiają sytuację obecną.

Jeśli znacie fajne darmowe programy do obróbki wideo to piszcie w komentarzach!