Nagrywanie rozmów na Skypie

11 Września 2017

Odkąd zacząłem nagrywać podcast o Quidditchu miałem okazję przetestować różne warianty: nagrywanie wszystkich na żywo (osoby fizycznie koło siebie), rozmowa przez Skype’a, gdzie każdy nagrywa swój głos, albo nagrywam mój głos i zbiorczo głosy moich rozmówców. Dziś zaprezentuję rozwiązanie tego ostatniego.

Moje rozwiązanie działa nie tylko ze Skypem, ale też z dowolnym innym systemem rozmów głosowych, ponieważ polega na nagrywaniu dźwięku w komputerze.

Ten poradnik odnosi się do Linuxa. Na Windowsie, jest nieco podobnie, acz nie tak prosto, bo karta dźwiękowa musi wspierać przekazywanie dźwięków wyjściowych na wejście. Na Linuxie będziemy korzystali z bardzo popularnego PulseAudio, który prawdopodbnie jest już zainstalowany na twoim komputerze jako część dystrybucji.

Dotychczas, dla Skype’a dla systemu Linux w wersji 4.x, działał program Skype Call Recorder. Pozwalał on utworzyć nagranie gdzie na jednym kanale był twój głos, a na drugim kanale głos rozmówców. Korzystał on z API Skype’a, które się niedawno zmieniło.

Weszła teraz wersja 5.x i nowy Skype for Linux Beta. Jest to opakowana ładnie aplikacja webowa, która pod spodem używa przeglądarkę internetową w trybie headless (u mnie jest to Chromium).

Więc co jest nam potrzebne żeby nagrać rozmowę?

  • PulseAudio Volume Control - program do sterowania PulseAudio - pod Ubuntu jest to paczka pavucontrol
  • dwa różne programy do nagrywania dźwięku - jeden będzie nagrywał twój głos, drugi głos rozmówców - ja korzystam z Audacity i Ocenaudio

Odpalamy wszystkie trzy programy (i czwarty - komunikator). Zaczynamy nagrywanie w obu. Przechodzimy do PAVC do zakładki Recording. Tam powinniśmy zobaczyć nasze programy. Każdy z nich ma osobny strumień, możemy regulować jego głosność i przede wszystkim źródło. Z listy podpisanej “Record from” wybieramy dla jednego programu nasz mikrofon (jeśli jest to wbudowane urządzenie to wybieramy “Built-in”), dla drugiego wybieramy “Monitor of” i nazwa naszego urządzenia odtwarzającego dźwięk (znowu może być “Built-in”).

W ten sposób jeden program nagrywa wejście z naszego mikrofonu, drugi program nagrywa wyjście z naszych głośników.

Upewnijcie się, że Skype bierze również dźwięk z mikrofonu (choć u mnie Skype figurował jako Chromium).

Na koniec zapisujemy te nagrania w preferowanym przez nas formacie. Polecam FLAC, bo jest to bezstratna kompresja.