Łączenie plików PDF

13 Marca 2018

Wielokrotnie zdarzyło mi się, że chciałem wydrukować coś na studia, ale nie chcąc marnować dużej ilości papieru chciałem umieścić kilka stron na jednej stronie. Albo po prostu chciałem połączyć ze sobą dwa pliki PDF. Poniżej opiszę jak to zrobić pod Linuxem.

Oczywiście mam tu na myśli sposób z linii poleceń. Być może są jakieś programy z interfejsem graficznym, które robią to samo, ale pod Linuxem większość czasu żyje się w lini poleceń.

Program, którym się posłużymy, to pdfnup. Jest on częścią PDFjam, który jest częścią paczki pdfpages, która jest częścią pdfLaTeX. Więc o ile nie masz zainstalowanego LaTeXa, to będzie trochę ciężko ci tego narzędzia użyć. Także polecam zainstalowanie pakietu LaTeX (najlepiej z ich strony), który przydaje się do pisania prac domowych z matematyki i nie tylko. Jedynie, że jeśli nie znasz się to najlepiej pobrać cały LaTeX, który waży ~5GB.

No dobra, do rzeczy. Po pierwsze, wywołanie polecenia pdfnup z listą pliką pdf utworzy plik *nup.pdf, który zawiera wszystkie podane pliki.

pdfnup pdf1.pdf pdf2.pdf ...

Po drugie możemy ustawić wiele stron na stronie. Do tego służy parametr --nup

pdfnup --nup 2x1 ...
pdfnup --nup 2x2 ...
pdfnup --nup 4x2 ...

Generalnie możemy umieścić tyle stron na stronie ile chcemy. A jak mamy dobrą drukarkę, to nawet będzie się dało rozczytać 😀

Czasem przydatne będzie również wybieranie stron z pdfu

pdfnup ... pdf1.pdf '1,2,5-7'

Program ma jeszcze trochę funkcji, ale te były dla mnie najbardziej przydatne. Zawsze dobrze jest rzucić okiem na manual do programu, żeby zobaczyć co jeszcze można z nim zrobić

man pdfnup
#oraz
pdfnup -h