Maszyny stanów i łańcuchy Markova

W zeszłym tygodniu wpadłem na pytanie: jak się w praktyce implementuje maszyny stanu? Szczególnie interesowało mnie podejście w tworzeniu gier. Ku mojemu zdziwieniu i udręce, kod który zobaczyłem w tutorialach na YouTubie był słaby, bo był bardzo mocno powiązany z innymi częściami systemu piszącego. Dlatego postanowiłem chwilę poeksperymentować i teraz zaprezentować moje podejście.

Czytaj dalej Maszyny stanów i łańcuchy Markova

Leniwy .NET

Półtora roku temu zadałem sobie po raz pierwszy pytanie „Czy można uruchomić program napisany w Haskellu na platformie .NET?” Sens takiego przedsięwzięcia jest taki, że programista .NET może korzystać w pewnym stopniu ze znanych mu bibliotek, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw czystego programowania funkcyjnego. Ten post jest podstawą do poniższej prezentacji:

Czytaj dalej Leniwy .NET

Wskaźniki do funkcji w C#

Od początku semestru robiłem małe kroczki w stronę mojej pracy magisterskiej, ale dopiero po zakończeniu semestru ostro wziąłem się do pracy. Próbuję skompilować Haskell na .NET, tak żeby działał efektywnie. Oznacza to wyciskanie tyle ile się da z dostępnego środowiska.

W tym poście opowiem nieco o kompilowaniu aplikacji dotnetowych do kodu maszynowego, jak tworzenie delegatu spowalnia program i o modyfikowaniu kompilatora C#.

Czytaj dalej Wskaźniki do funkcji w C#

Wywiad na produkcji

SPAM - tak nazwałbym dużą część maili, która trafia do mojej skrzynki pocztowej. Jednak to nie ten typ spamu, który jest odfiltrowywany za moimi plecami przez GMail. Mówię o wszelakiej maści newsletterach, na które się zapisałem, mając nadzieję, że kiedyś jak będę potrzebował to je przeczytam.

Czytaj dalej Wywiad na produkcji

Skarpetki SSH

Od razu wyjaśnię ten tytuł - chodzi mi o protokół SOCKS, dzięki któremu możemy przekierować ruch sieciowy z przeglądarki internetowej przez serwer do którego mamy dostęp po SSH (i który pozwala na przekierowanie portów).

Czytaj dalej Skarpetki SSH