Kryptowaluty

W ostatnich latach coraz więcej słyszymy o “krypto” i “blockchain”, a nawet o “NFT”. Nie jestem specjalistą od spraw ekonomii, a technologicznie w rozproszonych bazach danych też nie siedzę, ale postanowiłem napisać ten post żeby zebrać do kupy to co wiem na ten moment. Będę próbował ugryźć temat z kilku stron, ale nie będę udawał bezstronności - uważam, że forma w jakiej obecnie działają kryptowaluty jest niezdrowa.

Czytaj dalej Kryptowaluty

Szybki server NuGet w lokalnej sieci

Kiedy pracujemy nad nieco bardziej złożonymi bibliotekami, które będziemy rozprowadzać w postaci paczek NuGet to warto je również w tej postaci konsumować lokalnie. W przypadku pojedyńczej maszyny wystarczy wyznaczyć pewien folder i zarejestrować go jako źródło w pliku nuget.config. W moim przypadku mam projekt, który muszę kompilować na Windowsie i chcę konsumować na maszynie z Linuxem, ale nie chcę kopiować paczek przez SMB. Wobec tego można pokusić się o lokalny server NuGet.

Czytaj dalej Szybki server NuGet w lokalnej sieci

Maszyny stanów i łańcuchy Markova

W zeszłym tygodniu wpadłem na pytanie: jak się w praktyce implementuje maszyny stanu? Szczególnie interesowało mnie podejście w tworzeniu gier. Ku mojemu zdziwieniu i udręce, kod który zobaczyłem w tutorialach na YouTubie był słaby, bo był bardzo mocno powiązany z innymi częściami systemu piszącego. Dlatego postanowiłem chwilę poeksperymentować i teraz zaprezentować moje podejście.

Czytaj dalej Maszyny stanów i łańcuchy Markova

Leniwy .NET

Półtora roku temu zadałem sobie po raz pierwszy pytanie „Czy można uruchomić program napisany w Haskellu na platformie .NET?” Sens takiego przedsięwzięcia jest taki, że programista .NET może korzystać w pewnym stopniu ze znanych mu bibliotek, jednocześnie korzystając z dobrodziejstw czystego programowania funkcyjnego. Ten post jest podstawą do poniższej prezentacji:

Czytaj dalej Leniwy .NET

Wskaźniki do funkcji w C#

Od początku semestru robiłem małe kroczki w stronę mojej pracy magisterskiej, ale dopiero po zakończeniu semestru ostro wziąłem się do pracy. Próbuję skompilować Haskell na .NET, tak żeby działał efektywnie. Oznacza to wyciskanie tyle ile się da z dostępnego środowiska.

W tym poście opowiem nieco o kompilowaniu aplikacji dotnetowych do kodu maszynowego, jak tworzenie delegatu spowalnia program i o modyfikowaniu kompilatora C#.

Czytaj dalej Wskaźniki do funkcji w C#

Wywiad na produkcji

SPAM - tak nazwałbym dużą część maili, która trafia do mojej skrzynki pocztowej. Jednak to nie ten typ spamu, który jest odfiltrowywany za moimi plecami przez GMail. Mówię o wszelakiej maści newsletterach, na które się zapisałem, mając nadzieję, że kiedyś jak będę potrzebował to je przeczytam.

Czytaj dalej Wywiad na produkcji