Podsumowanie 2017

31 Grudnia 2017

Tak jak rok temu postanowiłem napisać podsumowanie roku. Działo się wiele rzeczy i postaram się w skrócie je tutaj opisać.

Na moim blogu pojawiło 32 postów w tym roku. Miałem dość spore okresy przerwy w wakacje i przez sporą część jesieni. Moim celem na kolejny rok będzie zwiększenie tej liczby.

W lutym kontynuowałem moją naukę Suave i F#, o czym opowiadałem na spotkaniu Warszawskiej Grupy .NET. Sporą popularnością cieszył się mój post o użyciu FSharp.Data do analizowania danych widocznych przez API StackOverflow, o czym możecie poczytać tutaj.

W marcu ponownie wziąłem udział w DajSięPoznać z projektem Mars Buggy, którego nie udało mi sie zakończyć, bo studia dały mi popalić. Chciałem go kontynuować, ale prawdę mówiąc mam teraz inne projekty i zainteresowania, więc raczej do tej gry prędko nie wrócę.

Również w marcu miałem prezentację w Krakowie na Studenckim Festiwalu Informatycznym.

Potem próbowałem zrobić dobre wprowadzenie do assemblera, ale chyba powinienem napisać trochę więcej. Za jakiś czas postaram się napisać przebieg mojego zadania ze studiów, które wymagało analizowania programu na poziomie kodu maszynowego i przy okazji tego wyjaśnię jeszcze parę rzeczy.

W tym roku po raz pierwszy składałem deklarację PIT, a to jak zainstalować odpowiednie oprogramowanie na Linuxie opisałem w tym poście.

Następnie w maju, moje życie się lekko zmieniło, po tym jak moje hasło wyciekło wraz z wieloma innymi, a ja zacząłem używać menadżera haseł. Przeczytacie o tym tu.

Potem miałem okazję pojechać do Stanów na konferencję Microsoft Build.

Niedługo potem zakończył się rok szkolny, a ja poświęciłem się nieco bardziej Quidditchowi. Brałem udział w Mistrzostwach Europy, gdzie Reprezentacji Polski udało się zająć jedenaste miejsce, pokonując 3/4 przeciwników w swojej grupie. Potem rozpocząłem podcast o Quidditchu. No i zająłem się tworzeniem aplikacji do testowania sędziów quidditchowych dla Polskiej Ligi Quidditcha, w której to zostałem członkiem zarządu odpowiedzialnym za rozgrywki, przepisy i sędziów.

Dzięki zrobieniu tej aplikacji, rozpocząłem teraz serię “.NET Web”, gdzie będę pisał o tworzeniu aplikacji webowych w F# z Suave i C# z ASP.NET MVC. Serię rozpoczęła moja prezentacja na DotnetConfPL.

I to by było na tyle jeśli chodzi o ten rok. Wydaje mi się, że nie był on aż tak produktywny jak zeszły, ale i tak zrobiłem sporo, z czego jestem mega zadowolony.

Pozdrawiam i Wesołego Nowego Roku!!

UPDATE: Oczywiście zapomniałem o kilku rzeczach. Dwa razy miałem okazję uczestniczyć w inicjatywie Koderek, gdzie prezentowałem młodzieży o Visual Basicu i programowaniu funkcyjnym (choć myślę, że nie jest to właściwa tematyka, bo mało było zainteresowanych). Wziąłem też udział w Startup Weekend Kids, gdzie mentorowałem grupę młodzieży próbującą zaplanować biznes porównywarki kantorów Bitcoin. Nauczyłem się nieco o startupach i wszyscy mieli radochę. Chociaż muszę przyznać, że nie najłatwiej pracuje się z ludźmy wiekiem młodszymi od licealistów.